search

Piráti posílají do boje ženu

denik-cz_portfolio.png

vloženo: 7.2.2020, 15.49

O hejtmanské křeslo je zájem. Několik žhavých adeptů je známých už teď.

Volit se sice bude až na podzim,  čtyři nejsilnější strany však už představily své lídry. Nejnověji informovalo hnutí ANO, že se jedničkou stal náměstek hejtmana pro oblast financí a majetku Martin Kukla. Získal podporu všech pěti oblastí i členské základny. „Za dobu svého působení ve funkci náměstka hejtmana si vybudoval silnou pozici zodpovědného a spolehlivého politika,“ zdůvodnila krajská předsedkyně vysočinského ANO 2011 Monika Oborná. „Mým cílem je krajské volby vyhrát,“ prohlásil Kukla. Za prioritní považuje zejmé- na pomoc lidem s řešením následků kůrovcové kalami- ty a sucha a zajištění dostatku pitné vody.

Ještě loni své lídry pro krajské volby představily tradiční strany ČSSD, KDU-ČSL a ODS. Lídrem sociálních demokratů bude Jiří Běhounek, jiné jméno by dle závěrů krajské konference ani nedávalo smysl. Další jména kandidátky sociální demokraté oznámí 21. března, kdy zveřejní také program. Prozatím je sestaveno Desatero pro otevřený a prosperující kraj, které vzniklo z pera předsedy poslaneckého klubu a náměstka hejtmana Vladimíra Novotného. „Sociální demokracie má řešení pro roky, které nás čekají,“ okomentoval dokument místopředseda ČSSD a starosta Nového Města na Mo- ravě Michal Šmarda.

Lidovci mají v čele lékaře Víta Kaňkovského, který chce získat pro stranu osm mandátů, o jeden více než nyní a dostat se z opozice do koalice. „Několikrát se stalo, že vedení kraje nepřijalo naše návrhy, aby je po čase prosazovalo jako svoje vlastní. Sice nás to těší, ale rádi bychom si je už příště prosazovali sami,“ řekl lídr strany. Na kandidátce naopak chybí někdejší jihlavský náměstek Jaromír Kalina.

Kandidátem Občanské demokratické strany (ODS) na hejtmana je dlouholetý jihlavský zastupitel Vítězslav Schrek. Do krajských voleb jde ODS společně s hnutím Starostové pro občany. „Ambice jsou vysoké, věřím tomu, že spojení se Starosty nám prospěje a obsadíme dvojnásobek mandátů oproti současnému stavu,“ popsal své představy o volebním výsledku Schrek. Jinými slovy chce alespoň deset křesel. I letos pak postaví STAN kandidátku společně s SNK ED a do voleb půjdou opět pod názvem Starostové pro Vysočinu. Lídrem pak bude zřejmě pacovský starosta Lukáš Vlček. „Kandidátní listina ještě není oficiálně schválena, ale prozatím jako jediný kandidát na jedničku je moje osoba,“ řekl politik Deníku.

Piráti budou mít v čele ženu, kandidátkou na hejtmanku bude telčská zastupitelka, čtyřiatřicetiletá projektová manažerka Hana Hajnová. Další jména i program představí strana 11. února v Jihlavě.

Komunisté schválí kandidáty i teze volebního programu na krajské konferenci 20. února, předběžně má k pozici lídra nejblíže Pavel Hodáč z Pelhřimova. Do voleb se pak chce mimo jiných uskupení zapojit i Trikolóra, jak Deníku potvrdil předseda krajské organizace Ivo Strejček.

Zatímco osobnosti se silným kreditem už byly představeny, na kontroverzní jména si podle politologa Daniela Hanzla musí veřejnost ještě počkat. „Ti, kteří budou chtít šokovat, přijdou s kandidáty až na poslední chvíli. Bude to léčba šokem,“ předpověděl.

 

Zdroj: Deník.cz | 7.2.2020 | Autor: Martin Singer