search

Polepší si po porodu matky s vyšší výplatou? Sněmovna rozhodne o úpravě mateřské

logo-blesk.png

vloženo: 8.11.2019, 09.34

Úpravu výpočtu mateřské rodinám s vyššími příjmy, kterou navrhla TOP 09, Sněmovna ve čtvrtek posunula do závěrečného kola schvalování. Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová navrhla novelu doplnit mimo jiné o úpravu otcovské dovolené. Změny v předloze chtějí i lidovci tak, aby neměla významné dopady do státního rozpočtu. Sněmovní sociální výbor se k úpravám zatím nevyjádřil, původní návrh doporučil zamítnout.

Novela se týká výpočtu peněžité pomoci v mateřství, která částečně nahrazuje ušlý zisk po dobu mateřské dovolené jednomu z rodičů, který se stará o narozené dítě. Zrušila by první a druhou redukční hranici pro výpočet vyměřovacího základu pro stanovení dávky, které nyní činí 60 a 30 procent.

TOP 09 tvrdí, že současný systém znevýhodňuje matky s vyššími příjmy. Naopak podle kritiků předloha dává skoro výhradně přednost principu zásluhovosti a v podstatě by zrušila princip solidarity.

Lidovci navrhli vlastní úpravu

Změna navrhovaná TOP 09 by se týkala matek, které by měly před nástupem na mateřskou měsíční hrubý příjem nad 33 500 korun. Při příjmu 37 tisíc by se jim mateřská zvýšila asi o 1050 korun, při příjmu 47 000 korun zhruba o 3840 korun.

Poslanci TOP 09 odhadli dopady změny na rozpočet na 832 milionů korun ročně. Podle ministerstva práce a sociálních věcí by to byla zhruba miliarda.

Lidovec Vít Kaňkovský navrhl úpravu výpočtu mateřské, která by podle něho neměla tak významné dopady do státního rozpočtu. Mateřská by se vypočítávala tak, že do částky první redukční hranice by se počítalo 100 procent, z částky do druhé redukční hranice 90 procent, z částky do třetí redukční hranice 60 procent a k částce nad tuto hranici by se nepřihlíželo.

Mateřská se v Česku vyplácí z nemocenského pojištění. Činí 70 procent základu příjmu. Poskytuje se 28 týdnů - tedy půl roku, u vícerčat pak 37 týdnů.

Zdroj: Blesk.cz | 7.11.2019 | Autor: ČTK, tva