search

Poslanci chtějí omezit výplatu dávek ve stravenkách

vloženo: 10.9.2018, 13.20

Ve sněmovně vzniká kompromis, který má omezit vyplácení sociálních dávek  ve „stravenkách“. Dostávají je lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí déle než půl roku.

Boj se zneužíváním sociálních dávek se nedaří. Loni si poslanci prosadili, že se část z nich bude vyplácet namísto v hotovosti v poukázkách. Jenže se vloudila chyba. Řada sociálně slabých lidí, kteří pobývají například v nemocnici, nemá kde poukázky uplatnit. Ti další pak za ně musejí nakupovat dráže, než kdyby šli do vedlejšího obchodu.
Poslanci mají tento týden začít v posledním čtení projednávat hned dva návrhy, které poukázky podstatně omezují.

Napravuji chybu

První novelu předkládá poslankyně Jana Pastuchová (ANO), která zavedení poukázek prosadila. Chtěla prý zabránit tomu, aby si lidé kupovali za dávky alkohol. Proto dostávají až 65 procent příspěvku na živobytí v poukázkách, jež lze směnit za jídlo, drogistické zboží či léky.
Snažím se napravit chybu, kterou jsem způsobila, okomentovala ve čtvrtek na zasedání sociálního výboru. V novele mimo jiné navrhuje, aby už poukázky nedostávali lidé v nemocnicích či ústavech, nesvéprávné osoby a těžce zdravotně postižení.

Vzniká kompromis

Druhý návrh předkládá KDU-ČSL a sociální demokracie. Podle této novely by místo stravenek dostávali peníze senioři, zdravotně postižení či lidé pečující o postižené dítě.

Ve sněmovně se ovšem postupně rýsuje nová varianta, která by přes pozměňovací návrhy aspoň zčásti vycházela vstříc oběma předkladatelům. „Ale bohužel se shoda hledá těžko,“ říká poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Přesto se obě strany dohodly aspoň na tom, že od poukázek budou osvobozeni senioři nad sedmdesát let. „Předpokládám, že se ještě před hlasováním sejdeme,“ dodal.
 

Zdroj: Denik.cz | 10.9.2018 | Rubrika: Česko | Autor: Pavel Cechl