search

Poslanec a lékař Kaňkovský: Ivermektin za vyzkoušení stojí

novinky.png

vloženo: 23.2.2021, 14.40

Lékaři mezi poslanci se neshodují, jestli by měly nemocnice začít používat pro léčbu covidu-19 nadějný lék ivermektin. Část je vůči neregistrovanému léčivu opatrná, část by nechala ivermektin stejně jako na Slovensku nebo USA k užití některým fakultním nemocnicím.

Místopředseda zdravotnického výboru Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) vnímá, že nejsou dokončeny klinické studie.

„Proto bych to nepouštěl k širšímu užití, ale SÚKL by měl vzhledem k tomu, že se ivermektin zkouší ve Spojených státech nebo na Slovensku, dovolit užívání na několika fakultních pracovištích,“ řekl v pondělí Právu Kaňkovský.

Dodal, že se ho jako lékaře a poslance už několikrát lidé ptali, proč to na Slovensku používají a v Česku to nejde. „Proto jsem opakovaně žádal na výboru pro zdravotnictví, aby ministerstvo zdravotnictví vydalo odborné stanovisko k použití ivermektinu v léčbě covidu-19,“ podotkl Kaňkovský.

Předseda poslanců TOP 09 a lékař Vlastimil Válek radí k opatrnosti, ale i on se proti zkušebnímu užití nebrání. Zvláště pokud není ivermektin pro pacienty nebezpečný.

„Jako politik vám řeknu, že pokud je tu dostupný a prověřený lék, tak ať se to používá. Ale jako lékař bych byl obezřetný,“ řekl Právu Válek.

Místopředseda zdravotnického výboru Julius Špičák (ANO) nebere jako argument, že se ivermektin zkouší na Slovensku.

„Každý měsíc se objevuje nový lék a pak se zjistí, že to přesvědčivě nefunguje. Nové léky by se měly testovat podle obvyklých pravidel,“ řekl Právu. Podobně mluví i jeho kolega Rostislav Vyzula (za ANO).

„Antivirotický nebo imunomodulační účinek by měl projít nejdříve klinickým zkoušením, než by se začal podávat pacientům s nemocí covid-19. Jen žádné ukvapené kroky. Už jich bylo dost,“ poznamenal.

Zdroj: Novinky.cz | 23.2.2021 | Autor: dan, Právo