search

Prohlášení klubu KDU-ČSL k situaci v Afrínu

vloženo: 20.3.2018, 22.20

Poslanecký klub KDU-ČSL vyjadřuje velké znepokojení nad současnou situací ve městě Afrín a jeho okolí na severu Sýrie. Tato oblast je od letošního ledna pod terčem bombardování nebo útoků drony. Stala se také cílem pozemních operací turecké armády, které jsou vedeny i proti civilnímu obyvatelstvu.

Za 2 měsíce padlo v Afrínu a okolí několik set civilních obyvatel. Zprávy od novinářů, kteří se pohybují přímo v této oblasti, hovoří o válečných zločinech páchaných na civilním obyvatelstvu. V oblasti po boku turecké armády operují i bývalí členové jednotek ISIS. „Za 2 měsíce muselo oblast opustit víc než 150 tisíc obyvatel, další jsou na cestě. Lidem dochází potraviny, chybí jim léky a pitná voda," okomentoval poslanec KDU-ČSL Vít Kaňkovský. Situace se podle něj stává pro místní neřešitelnou.

Z těchto důvodů navrhl poslanecký klub KDU-ČSL ústy poslance Jana Čižinského projednání situace v Afrínu na právě probíhající schůzi Sněmovny. Cílem je vyzvat vládu ČR k maximálnímu diplomatickému úsilí na úrovni EU, NATO a OSN. Výsledkem by mělo být zastavení agrese v Afrínu. Bohužel tento návrh odmítli poslanci za hnutí ANO, SPD, KSČM a taky většina poslanců ČSSD," uzavřel Čižinský. 

Poslanecký klub KDU-ČSL za těchto okolností vyzývá vládu ČR k maximálnímu diplomatickému úsilí. Vláda by měla projevit snahu o to, aby byly útoky na civilní obyvatelstvo v Afrínu a jeho okolí zastaveny. 

Zdroj: kducsl.cz l 20.3.2018 l Tisková zpráva