search

Sněmovna podpořila změny v lékařské posudkové službě

zdravotnicky-denik.png

vloženo: 24.3.2021, 09.24

Posudkovým lékařům by mohli pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci – nelékaři. Počítá s tím novela zákona o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, se kterou přišli poslanci Jiří Běhounek (ČSSD) a Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) a kterou včera v úvodním kole podpořila Sněmovna. Loni na podzim ji podpořila i vláda.

Návrh reaguje na dlouhodobý nedostatek posudkových lékařů. Lékařská posudková služba hodnotí zdravotní stav lidí kvůli přidělení a výši invalidních důchodů nebo příspěvků na péči. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) před poslanci řekla, že její úřad eviduje v případě posudků 37 nedodělků po lhůtě. Všech 37 případů je podle ní po lhůtě na základě žádosti klientů kvůli covidu. Podotkla, že když nastoupila na ministerstvo, „zdědila“ přes 1100 nedodělků. Od předlohy si slibuje hlavně rychlejší vydávání posudků a celkovou personální stabilizaci posudkové služby.

„Tým odborný nelékařský zdravotnický pracovník a lékař zvládne podstatně větší objem práce a rychleji než samotný lékař,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Odhadují, že ve správě sociálního zabezpečení by mohlo pracovat 160 těchto nelékařů.

Lékařská posudková služba dlouhodobě sklízí kritiku. Na její přístup a dlouhé vyřizovací lhůty si stěžují lidé se zdravotním omezením i pacientské organizace. Situaci kritizovali opakovaně také poslanci.

Zájemci o práci v posudkové službě z řad zdravotníků – nelékařů by museli absolvovat podle novely certifikovaný kurz. Na přípravě posudků by se mohli podílet jen v rozsahu své kvalifikace. Kvalitu posudků by mělo zajistit to, že každý z nich by musel posudkový lékař schválit a podepsat. V odvolacích řízeních by posudky zpracovávali výhradně lékaři.

Novela o organizaci a provádění sociálních zabezpečení by přinesla i další změny. Patří k nim zavedení elektronické komunikace mezi lékařskou posudkovou službou a poskytovateli zdravotních služeb a zakotvení práva sociální správy žádat po poskytovatelích zdravotních služeb doplnění podkladů o zdravotním stavu posuzovaných lidí. Účelnější by měla být podle předkladatelů také kontrola posuzování dočasné pracovní neschopnosti.

Zdroj: ZD.cz | 24.3.2021 | Autor: ČTK