search

Spor o obsazování rad menších pojišťoven

udalosti-ct.png

vloženo: 23.12.2019, 08.07

 

Moderátor Jakub Železný: Hnutí ANO se zatím nepodařilo vyřešit vnitrostranický spor mezi ministrem Adamem Vojtěchem a poslanci zdravotního výboru o obsazování správních a dozorčích rad menších pojišťoven. Většina poslanců vládního hnutí před 2 týdny na zdravotním výboru odmítla ministrův návrh a podpořila návrh opozice. Rozhodnout by s konečnou platností měla sněmovna v lednu.

Šest menších pojišťoven platí zdravotní péči za víc než 4,5 milionu Čechů a uhradí za ni jen v příštím roce 140 miliard. Ministr Adam Vojtěch teď navrhl změnu jejich kontroly a chce posílit ve správních a dozorčích radách zastoupení zaměstnavatelů. Jenže právě poslanci hnutí ANO vládní návrh odmítli.

Adam Vojtěch /nestr. za ANO/ ministr zdravotnictví: Nemyslím si, že to je zkrátka úplně dobře, nerozumím tomu, té motivaci, možná to byla nějaká neznalost.

Miloslav Janulík /ANO/ místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví: Mně taky všechno hned nevyjde podle mých představ okamžitě na první dobrou. Na výboru zaznělo, že ani ta ministerská, respektive vládní novela není to správné.

Jiří Mašek /ANO/ člen sněmovního výboru pro zdravotnictví: Viděl jsem tam sám některé problémy s obsazováním, nevěděl jsem přesně klíč, jak by se to obsazovalo.

Na nedávném zasedání zdravotního výboru zástupci hnutí ANO místo vládního návrhu podpořili návrh opozičního poslance KDU-ČSL Víta Kaňkovského. Podle něj by měli 2/3 většinu členů správních a dozorčích rad určovat poslanci. Zbývající třetinu pak vláda. Což je stejný model, který má dnes Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Vít Kaňkovský /KDU-ČSL/ místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví: Tento návrh není dlouhodobým řešením, je tady i určité pošťouchnutí k panu ministrovi. Ten návrh, který připravilo ministerstvo, nevidím jednak jako funkční a jednak si myslím, že posiluje roli velkých zaměstnavatelů.
 
Ministerstvo ale považuje návrh schválený zdravotním výborem za krok k politizaci menších pojišťoven.

Adam Vojtěch /nestr. za ANO/ ministr zdravotnictví: Mně se to samozřejmě nelíbí, já jsem měl zásadně negativní stanovisko k tomu návrhu.

Olga Richterová /Piráti/ členka sněmovního výboru pro zdravotnictví: To, že i poslanci vládní strany byli proti vládnímu návrhu a podpořili poslanecký návrh, to je svým způsobem spiknutí proti vlastnímu ministrovi.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce poslance za hnutí ANO ze zdravotnického výboru přesvědčit, aby nakonec podpořili vládní návrh. Vyjednávat se s nimi chystá v lednu. A pomoc mu hodlá i šéf poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek.

Jaroslav Faltýnek /ANO/ předseda poslaneckého klubu: Já předpokládám, že budeme apelovat patrně na naše kolegy, aby akceptovali vládní návrh, ale v tuto chvíli neumím říct, jak to dopadne.

Způsob volby členů rad menších pojišťoven zrušil loni v září Ústavní soud a dal poslancům rok na nápravu. Pravidla pro volby do orgánů menších pojišťoven tak momentálně neexistují.

Zdroj: ČT24.cz | 22.12.2019 | Pořad: Události