search

Startuje test e-neschopenek

neschopenka.JPG

vloženo: 1.10.2019, 08.26

Pelhřimovská nemocnice začne v pilotním projektu testovat vydávání elektronických neschopenek. V jihlavské nemocnici lze očekávat problémy. Praktičtí lékaři na novinku nahlížejí s obavami.

Začalo to nejprve elektronickými recepty, nyní elektronizace ve zdravotnictví dál pokračuje. Tentokrát jsou na řadě e-neschopenky.
Prvním místem na Vysočině, kde lékaři začnou testovat vydávání elektronických neschopenek, bude pelhřimovská nemocnice. Stane se tak již tento měsíc. „Čekáme na to, až nám specializovaná firma přiveze a nainstaluje software, který je k e-neschopenkám potřebný. To by mělo být ještě tento týden. Nejdříve bude elektronické neschopenky vystavovat oddělení chirurgie. Poté se budou postupně přidávat další odborné ambulance a všechna oddělení,“ uvedla mluvčí pelhřimovské nemocnice Petra Černo.
Vystavování e-neschopenek bude pro všechny zdravotnické organizace i praktické lékaře povinné od 1. ledna 2020. Ministerstvo práce a sociálních věcí si od novinky slibuje úbytek administrativy a zjednodušení celého procesu.
„Nemocným odpadne cesta do práce s papírem. Navíc se zrychlí předávání informací mezi nemocnými, lékaři, Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ) a zaměstnavateli, sníží se administrativní náročnost pro ošetřující lékaře,“ vyjmenovala výhody ministryně práce a sociálních věcí (MPSV) Jana Maláčová.

U e-receptů se ladění vyplatilo

Do konce letošního roku bude Nemocnice Pelhřimov testovat software pro vystavování e-neschopenek i pro další krajské nemocnice. „Rádi do pilotních projektů chodíme. Nemocnice jsou pak na ten ostrý start připravené. Během testování jsme schopni vyladit detaily, vyzkoušet celou náročnost. Udělalo se to tak i u e-receptů a vyplatilo se nám to,“ pověděl náměstek hejtmana Vladimír Novotný.
Pelhřimovská nemocnice si ověří v pilotním projektu i využití elektronického podpisu lékaře. Ten sice MPSV ani ČSSZ nevyžaduje, ale podle hejtmana Jiřího Běhounka je důležitý. „Žádali jsme, aby e-neschopenky měly stopu lékaře, který ji vystavil. MPSV a ČSSZ na tom netrvá, protože pro ně je partnerem pro neschopenku organizace. Po dlouhých jednáních a diskusích se nám podařilo dohodnout, že pelhřimovská nemocnice vyzkouší podpis na kartičku, které máme k podpisům elektronických receptů. To proto, aby nebylo sporu o tom, kdo neschopenku vystavil,“ poznamenal hejtman Běhounek.
„Myslíme si, že když e-podpis už máme a funguje, měl by být využitelný i pro tuto záležitost,“ dodal Novotný.

Panují zde jisté obavy...

Pro pacienty pelhřimovské nemocnice se ale ani v době testování nic nezmění. Až do konce roku budou stále dostávat potvrzení pracovní neschopnosti fyzicky na několikastránkovém formuláři.
Tématu elektronických neschopenek se věnovalo také poslední zasedání krajského zastupitelstva. Poslanec, krajský zastupitel a lékař v jedné osobě Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) vznesl dotaz, jak jsou krajské nemocnice technicky vybavené na zavedení e-neschopenek. Většina nemocnic má zastaralé informační systémy a vysoutěžit nového dodavatele se krajskému úřadu nedaří. „Mluvil jsem s některými pracovníky v IT a ti vyjádřili jisté obavy,“ řekl Kaňkovský krajským zastupitelům.
Podle vedoucího krajského odboru informatiky Petra Pavlince je připravenost jednotlivých nemocnic různá. „Největší problém očekáváme v Nemocnici Jihlava, kde dodavatel systému deklaroval, že nebude e-neschopenku podporovat. S nemocnicí řešíme další postup. Je zde stále možnost využívat bezplatnou aplikaci ČSSZ. Což lze, ale bude to nešikovné a zdlouhavé.“
Vladimír Novotný podotkl, že kraj teď bude prověřovat funkčnost této webové aplikace.
Také krajský předseda Sdružení praktických lékařů Jiří Havránek hledí na zahájení vydávání e-neschopenek poněkud s obavami.
„Máme tři měsíce do zahájení a ještě ani neproběhlo školení pro praktické lékaře ze strany správy sociálního zabezpečení. Jsme v očekávání a nevíme k tomu nic konkrétního. Myslím, že projekt není úplně připravený. Ale jednou to schválil parlament, můžeme mít námitky a myslet si, co chceme, ale musíme se tomu podřídit,“ dodal Havránek.

Fakta Jak budou e-neschopenky fungovat

* Lékař elektronicky odešle hlášení Okresní správě sociálního zabezpečení. Tento úkon nahrazuje 1. díl současného formuláře o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Druhý díl, průkaz práce neschopného pojištěnce, nahradí papír formátu A5, který lékař pacientovi vytiskne. Ten slouží pro kontroly ošetřujícího lékaře, kontroly OSSZ a také k vyznačení potvrzení o délce pracovní neschopnosti a pro ukončení neschopnosti. Tento průkaz bude současně sloužit i pro případnou kontrolu ze strany OSSZ. * Lékař bude mít přístup prostřednictvím online služeb do registrů ČSSZ (pojištěnců, zaměstnavatelů). Po zadání rodného čísla pojištěnce se lékaři předvyplní všechny dostupné údaje o pojištěnci i jeho zaměstnavateli, lékař je pouze potvrdí nebo upraví, doplní vlastní informace z vyšetření (diagnózu, datum vzniku pracovní neschopnosti, vycházky, případně další údaje dle zákona) a neschopenku elektronicky odešle ČSSZ. * Pro vystavení e-neschopenky lékař potřebuje buď specializovaný software, identifikace bude probíhat prostřednictvím certifikátu od SÚKL, který už lékaři musí mít pro e-recept, nebo může využít bezplatně webovou aplikaci v rámci ePortálu ČSSZ. * V případě výpadku systému nebo internetu vystaví lékař neschopenku prostřednictvím papírového tiskopisu. Stejně tak se na původním tiskopise ukončí již započaté neschopnosti vydané před 1.1. 2020. Zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení, Krajský úřad Kraje Vysočina

 

Foto: Archiv Víta Kaňkovského

Zdroj: Mladá fronta DNES | 1.10.2019 | Rubrika: Kraj Vysočina | Strana: 15 | Autor: Ilona Zelníčková