search

„Superhygienu“ opozice odmítá

lidove-noviny.png

vloženo: 5.1.2021, 09.21

Epidemie koronaviru ukázala na slabinu v dosavadním fungování hygienických stanic. Vládní návrh změn ale zřejmě narazí na odpor.
 

PRAHA - Svébytnost hygienických stanic může komplikovat účinný boj s nákazou covid-19. Během loňského roku se to potvrdilo hned několikrát. Nejednou se stalo, že si vedení některé krajské stanice postavilo hlavu a ministerstvo zdravotnictví muselo „neposlušný“ region srovnat. Nejznámějším příkladem je odpor šéfů krajských stanic v Plzni a Liberci proti zapojení do jednotného systému pro trasování nakažených a jejich kontaktů.

Aby vláda do budoucna předešla podobným komplikacím, připravila novelu, která zavádí centrální Státní hygienickou službu. „Aktuálně je v připomínkovém řízení,“ napsal LN Jan Blatný (za ANO), ministr zdravotnictví.

„V případě zvládání epidemie šíření viru SARS-CoV-2 se ani po několika měsících efektivně nedaří sjednotit postupy na jednotnou úroveň, zejména z hlediska používání shodných IT nástrojů a schémat postupů tak, aby bylo možné efektivně hodnotit a koordinovat postupy krajských hygienických stanic,“ stojí v důvodové zprávě k návrhu zákona.

Novela počítá s tím, že krajské hygienické stanice nahradí jeden ústřední orgán, Státní hygienická služba. V jejím čele nebude hlavní hygienik, ale ústřední ředitel, který by měl s hlavním hygienikem spolupracovat. Takzvaný „superúředník“ by však v očích opozice měl vyšší váhu než ministr a vláda.

Měl by pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště. Mohl by také zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce nebo nařídit státním institucím, krajům a obcím, aby vyčlenily pro izolaci nakažených své objekty. Na tak přísná omezení vláda v současné době potřebuje nouzový stav.

Hygiena jako policie

Největší kritiku si novela vysloužila kvůli možnosti hygienické služby vyžádat si od mobilního operátora lokalizační data o pohybu nakaženého až tři týdny nazpět. Státní hygienická služba by tak získala oprávnění zařadit se k orgánům činným v trestním řízení, jako je třeba Policie ČR.

Právě sledování občanů se stalo trnem v oku opozice, podle které ve sněmovně návrh nebude mít na růžích ustláno. „Nemá to velkou podporu. Pro nás je přijatelné řešení, kdy by se po dobu nouzového stavu, případně pandemického stavu nebezpečí centralizovalo řízení hygien, tam asi zásadní problém není, ale není možné předávat na hygieny pravomoce parlamentu a vlády,“ sdělil LN poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti). Podobný názor má i lidovecký poslanec Vít Kaňkovský. „Hygienická služba potřebuje v prvé řadě personálně posílit a jednotné metodické vedení je možné zajistit ve stávajícím nastavení z pozice gesce hlavního hygienika ČR. Není potřeba vytvářet nový článek,“ napsal LN.

Šéf SPD Tomio Okamura soudí, že nějaká restrukturace krajských hygienických stanic by byla namístě, ale ne v takovém modelu, který vláda navrhla.

Vlastimil Válek z TOP 09 si nemyslí, že je správné situaci hystericky řešit narychlo spíchnutým zákonem, jenž má podle něj řadu velmi zvláštních opatření. „Sledování a kontrola není správně. Je ale legitimní otevřít debatu, jak reorganizovat fungování hygienické služby, jak metodicky, tak i obsahově,“ řekl.

Místopředseda ODS Martin Kupka LN napsal, ze současné krajské členění hygienických stanic není překážkou. „Centralizace sama o sobě nic nového nepřinese. Namístě je ale lepší propojení s hlavní hygieničkou a jednotné metodické vedení,“ uvedl.

Centralizace hygienických stanic by podle šéfa STAN Víta Rakušana nic dobrého v současnosti nepřinesla. „Za další se ukazují kompetence jednoho státního úředníka, které z našeho pohledu jasně překračují ústavní rámce. Přece se nemůžeme na pokyn jednoho člověka pustit do slova a do písmene do šmírování lidí, aniž by to bylo jakkoli kontrolováno,“ sdělil ČTK.
 

Zdroj: Lidové noviny | 5.1.2021 | Rubrika DOMOV , str. 2 | Autor: MELANIE KRÝSLOVÁ