search

Tisíce handicapovaných si mohou polepšit

vloženo: 14.9.2018, 08.21

Příspěvek na speciální pomůcky pro zdravotně postižené vzroste o sto tisíc korun, navrhují poslanci. Nárok na něj by mohli získat i další handicapovaní.

Praha – Tisícovky lidí, kteří nemohou kvůli nemocem srdce, cév nebo plic chodit, popřípadě se pohybují jen s velkými obtížemi, se mohou těšit na výrazné finanční přilepšení. Skupina poslanců totiž navrhuje, aby se zařadili na seznam handicapovaných, kteří mají nárok na takzvaný příspěvek na zvláštní pomůcku, kam patří například zdvihací plošiny, schodolezy, ale třeba i peníze na úpravu či pořízení automobilu. Jeho výše se může vyšplhat do statisíců korun.
Podle poslanců jsou totiž oproti dalším tělesně postiženým v současnosti znevýhodněni. „Pacienti s těžkým srdečním nebo plicním onemocněním se nemohou téměř hýbat, a to buď pro velkou dušnost, nebo pro další symptomy,“ říká Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), který stojí v čele poslanecké iniciativy.

BEZ POHYBU

„Lidé s onemocněním tepen dolních končetin pak mnohdy udělají pouze pět nebo deset kroků, a i z toho důvodu potřebují pomůcky, aby byli mobilní mimo byt,“ dodává. Podle Kaňkovského by se nové podmínky měly týkat několika tisíc lidí. Jedná se již o druhý pokus, kdy se poslanci pokoušejí tuto změnu předložit. Poprvé tak učinili loni. Ale tenkrát to ztroskotalo na tom, že svůj návrh neprojednali s odbornými společnostmi sdružujícími lékaře. tentokrát se prý tomu vyhnuli a preventivně oslovili i ministerstvo práce a sociálních věcí, pod nějž dávky spadají.

STO TISÍC NAVÍC

Není to totiž jediná změna, kterou navrhují. Chtějí totiž, aby vzrostla maximální výše této dávky, a to o sto tisíc na rovného půl milionu.
V této výši se ovšem vydává pouze na zdvihací plošiny. Jinak se tato sociální dávka pohybuje ve výši 350 tisíc, u příspěvků na automobil je to maximálně dvě stě tisíc korun. Důvodem pro zvýšení této sociální dávky je především cena plošin. „Současná realita je taková, že buď žadatel získá nějaký další příspěvek od některé z nadací, nebo si prostě tuto pomůcku nemůže dovolit,“ konstatují poslanci v návrhu, který má Deník k dispozici.
Podle Kaňkovského by neměl být se schválením novely zákona o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, jak se návrh jmenuje, příliš velký problém. Podepsali ji totiž poslanci napříč politickým spektrem.

VÁHAJÍCÍ MINISTERSTVO

Jeho kolegyně, předsedkyně sociálního výboru Radka Maxová (ANO), která také patří mezi předkladatele návrhu, je o poznání skeptičtější. „Podpora pro podobné změny je zde velká, ale bojím se toho, že budou tendence zařadit tam bez projednání jiné nemoci,“ řekla Deníku.
Ministerstvo práce si zatím není jisté, zda nakonec vysloví se změnou souhlas. Momentálně projednává s lékaři, zda je oprávněná, a propočítává, jaké by byly dopady na státní rozpočet.

Zdroj: Denik.cz | 14.9.2018 | Rubrika: Názory a události | Strana: 8 | Autor: PAVEL CECHL