search

Tři otázky lékařům - zastupitelům Kraje Vysočina

jihlavske-listy-napsali-o-nas-320x180.jpg

vloženo: 24.3.2020, 10.02

1. Jak vyhlášení nouzového stavu Vládou ČR ovlivnilo váš soukromý i profesní život?
2. Obáváte se jako lékař nákazy?
3. Ordinujete nebo zvažujete, že budete ordinovat s rouškou či respirátorem?

Vít Kaňkovský, zastupitel Kraje Vysočina, lékař-ortoped

1. Jako zdravotník se snažím být co nejvíce v nemocnici, kde v tuto chvíli bojujeme s kritickým nedostatkem ochranných prostředků, jako jsou respirátory, ochranné roušky, ochranné obleky atd. I když s většinou kroků, které vláda zavedla, souhlasím a podporuji je, tak oblast ochranných pomůcek vláda bohužel zásadním způsobem podcenila. A to může fakticky znamenat, že se řada zdravotníků, záchranářů, policistů nebo třeba pokladní v obchodech zbytečně nakazí. A zvláště pro zdravotní péči to může být obrovský problém. A mrzí mě to o to více, že jsem na to pana ministra Vojtěcha i vládu jako celek upozorňoval už před několika týdny. A nejen já…

2. Osobně se nákazy koronavirem výrazněji neobávám, ale stavím se k tomu s pokorou, protože nikdo z nás neví, zda neonemocní. Pokud ale mám o někoho strach, tak o svého tatínka a rodiče manželky, kteří patří již do vyšší věkové kategorie, tedy mezi ty nejohroženější.

3. Jako zdravotník, který se denně potká s několika desítkami pacientů, bych měl ordinovat s respirátorem. Není to ale možné, protože nám je stát nedodal. Poslední dny ordinujeme alespoň s rouškou, která nás zdravotníky nechrání, ale je ochranou pro pacienty, kdyby někdo z nás měl ještě nepoznanou nákazu koronavirem.

 

Zdroj: Jihlavské listy | 24.3.2020 | Strana 2