search

Veřejné slyšení: Zmírněte antikuřák

vloženo: 18.10.2017, 11.39

Protikuřácký zákon, který v Česku platí od letošního 31. května, by se měl zmírnit, aby kvůli němu nepřicházely zejména venkovské hospody a restaurace o hosty.

Vyplynulo to ze včerejšího veřejného slyšení v Senátu k petici požadující změnu zákona, kterou podepsalo přes 23 tisíc lidí.
Například poslanec Marek Benda (ODS) chce po volbách navrhnout, aby provozovatelé malých hospod do rozlohy 75 metrů čtverečních mohli sami rozhodnout, jestli jejich zařízení bude či nebude nekuřácké.
Benda nesouhlasí ani s tím, že podle výkladu ministerstva zdravotnictví se tento zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek vztahuje i na bary, herny, nálevny, výčepy, sklepy či vinárny, kde se nepodává jídlo, ale jenom nápoje.
Místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) v té souvislosti připomněl, že skupina senátorů podala už před několika měsíci kvůli diskriminačnímu charakteru tohoto zákona stížnost k Ústavnímu soudu a navrhla jeho kontroverzní části zrušit.

Hostů ubývá, čepuje se méně

„Spor není o kouření, ale o to, jestli zvítězí bolševické myšlení, nebo zdravý rozum,“ prohlásil Kubera.
Nyní platný zákon zakazuje kouření nejen ve všech stravovacích zařízeních, ale i v čekárnách veřejné dopravy, na nástupištích, ve školách, na dětských hřištích či ve vnitřním prostoru sportovišť. Pokud jde o hospody a restaurace, povoleno je kouřit pouze na jejich venkovních terasách či na předzahrádkách a tam, kde ne -jsou, umístit před stravovacím zařízením popelník.
„Zejména štamgasti budou ovšem sotva ochotni dál do takové hospody chodit,“ upozorňoval už před přijetím protikuřáckého zákona prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek, což se nyní potvrzuje. Hostů ze jména ve venkovských hospodách ubývá, čepuje se méně piva a některé už kvůli tomu zkrachovaly.
Že má protikuřácký zákon nedostatky, připouští i náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj je však nutné s případnou úpravou legislativy počkat alespoň rok, aby se jednoznačněji ukázalo, co se osvědčuje a co by bylo třeba změnit.
„Funkčnost zákona je třeba ověřit v celé sezóně, pár měsíců jeho platnosti je na to málo. Dovedu si ale představit, že třeba v baru by se po 22. hodině třeba až do rána kouřit mohlo,“ řekl ČT 24 Prymula.
V předvolebních diskusích padají připomínky k protikuřáckému zákonu nejen z řad ODS, ale i některých dalších stran.
Například lídr kandidátky KDU-ČSL na Vysočině Vít Kaňkovský v minulém týdnu uvedl: „Kuřáci ze světa nevymizeli a to je dostatečným důvodem, aby se do zákona přidalo povolení kuřáren v restauracích i dalších institucích. O plně odfiltrované kuřárně v restauraci, pokud bude bez obsluhy a jasně oddělena od prostor, kde se nekouří, je určitě možné při případné novelizaci uvažovat.“

Zdroj: Právo | 18.10.2017 | Rubrika: Zpravodajství | Strana: 5 | Autor: Jiří Novotný