search

Vít Kaňkovský /KDU-ČSL/: Prosadili jsme pomoc pro rodiny s autisty i pro držitele ZTP

Kankovsky_operacni_sal.jpg

vloženo: 12.3.2021, 17.01

Sněmovna dnes vyšla vstříc lidem s hendikepem a schválila novelu poslance Víta Kaňkovského /KDU-ČSL/ a jeho kolegů, kterým se mění zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.

Zjednodušení a zpřesnění výměny průkazů ZTP se týká všech, jejichž zdravotní stav je nepříznivý trvale. „Zátěž, stres a komplikovaná cesta k lékaři kvůli opakovaným lékařským prohlídkám v souvislosti s prodloužením průkazky ZTP by v tomto případě už nebyla zapotřebí. Také výměna legitimace bude probíhat automatizovaně a bez zbytečných návštěv úřadů,“ poukazuje na výhody schválené novely Vít Kaňkovský.

Kompenzační pomůcky a osobní automobil 

Novela se dotýká také těžce handicapovaných občanů, kteří trpí těžkou formou demence a zároveň těžkou poruchou hybnosti, kdy pro jejich kvalitní život rodina potřebuje celou řadu kompenzačních pomůcek. A dále rodin, které se starají o dítě či o dospělého blízkého s poruchou autistického spektra. "Měl jsem možnost blíže poznat neskutečně těžký úděl rodin, které se 24 hodin denně, 365 dní v roce starají o svého blízkého, trpícího autismem či demencí. Skláním se hluboce před nimi, protože je to opravdu nesmírně těžká situace. Jakákoliv pomoc ze strany státu těmto rodinám dává naději, že jejich život bude aspoň o trochu jednodušší," poukázal na každodenní realitu pečujících příbuzných Vít Kaňkovský. 

Doposud rodiny autistů nemohly čerpat příspěvek na pořízení osobního automobilu, ač taková rodina prakticky nemá šanci cestovat veřejnou dopravou. Nyní by měly nárok na příspěvek od státu. „Z toho mám obzvlášť velkou radost, protože rodiny autistů si zaslouží být v rámci cestování soběstačné. A nemusí se jednat jen o cesty k lékaři, ale také se potřebují dostavit na úřady nebo si zajet na výlet," uzavřel Kaňkovský.

Zdroj: KDU.cz | 12.3.2021 | Tisková zpráva