search

Spravedlivé dotace?

medical-tribune.png

vloženo: 19.5.2020, 14.08

Stát oddlužuje své nemocnice periodicky. V minulosti například po hrozbě velkodistributorů, že přestanou dodávat zadluženým nemocnicím léky. Tentokrát k tomu „využil“ dopadů koronavirové pandemie na chod těch svých nemocnic, které vydávají velké částky na specializovanou léčbu pacientů s COVID‑19.

Dotace od státu použijí na úhradu závazků po splatnosti. Problémy s financováním ale mají i jiné nemocnice, ambulance či lázně. Dotace by se zkrátka hodily všem. Zeptali jsme se nemocnic i ambulancí, lázní, oslovili jsme také politiky a právníka s otázkou: Jaký je váš názor na vládou schválený jednorázový příspěvek 6,6 miliardy korun pro šest státních nemocnic, který MZ jako zřizovatel odůvodnilo tím, že čelily v období pandemie největšímu náporu pacientů, což prohloubilo jejich nepříznivou ekonomickou situaci? Měla by pomoc státu směřovat i k dalším zdravotnickým zařízením?

MUDr. Vít Kaňkovský, poslanec KDU‑ČSL:

Na rozhodnutí vlády poskytnout 6,6 miliardy korun k oddlužení šesti fakultních nemocnic se dívám s rozpaky. Všem je nám jasné, že stát nemůže nechat ekonomicky padnout zařízení, která poskytují vysoce specializovanou zdravotní péči, avšak způsob a načasování tohoto kroku je podivný a vůči ostatním poskytovatelům nespravedlivý. A to tím spíše, že tento krok vláda podniká v době nouzového stavu pod rouškou boje s COVID‑19. To dokladuje i fakt, že v rámci zdůvodnění pan ministr Vojtěch zmiňuje, že tyto nemocnice se nejvíce podílely na léčení pacientů s COVID‑19. To je sice pravda, ale pak je namístě nahradit těmto nemocnicím zvýšené náklady vzniklé během koronavirové pandemie a dlouhodobé finanční problémy těchto zařízení řešit systémově jiným způsobem. Stojí za to v této souvislosti připomenout, že pan ministr Vojtěch a pan premiér v minulosti patřili k hlasitým kritikům oddlužování přímo řízených organizací Ministerstva zdravotnictví ČR.

Zdroj: MedicalTRIBUNE.cz | 18.5.2020