search

Jihlavský poslanecký den

DSC_1105.JPG

vloženo: 17.10.2018, 22.30

Středeční poslanecký den začal návštěvou Dopravního podniku města Jihlavy, kde jsem s vedením DPMJ diskutoval plánovaný projekt Veřejná doprava Vysočiny, kterou připravuje Kraj. Překvapilo mne, že se zástupci městské dopravy krajského města není chystaný záměr podrobněji diskutován.

Ukazuje se, že některé detaily chystaného integrovaného dopravního systému je třeba lépe připravit, aby se skutečně kvalita cestování pro občany našeho kraje zlepšila. Ač je záměr Krajského úřadu vítaným krokem, bylo by škoda, pokud by v ulicích Jihlavy došlo k útlumu moderních městských trolejbusů a autobusů na zemní plyn, a naopak se po zavedení krajské veřejné dopravy zvýšil počet autobusů na naftu, čímž by došlo ke zhoršení kvality ovzduší v krajském městě.

Dalším zastavením v rámci poslaneckého dne bylo jihlavské Psychocentrum, kde jsem si vyslechl připomínky týkající se legislativy řešící domácí násilí, ale i přechodné a dlouhodobé pěstounské péče.

Při následující návštěvě jihlavské Charity jsem se setkal se zaměstnanci kontaktního a poradenského centra pro osoby ohrožené drogovou závislostí – Káčka –, jejichž práce je opravdu nelehká, ale zároveň pro společnost velmi potřebná, a to nejen pro drogově závislé, ale také pro jejich rodiny a blízké. Velmi významná je činnost Káčka i v oblasti ochrany veřejnosti před nebezpečným odpadem, tedy před kontaminovanými injekčními jehlami a stříkačkami.
Během dalšího setkání v Bárce - domácím hospici , která zajišťuje mobilní hospicovou péči, jsem si vyslechl názory na současnou chybějící legislativu zdravotně sociálního pomezí i financování poskytované paliativní a hospicové péče. Co mě v této souvislosti opravdu hodně mrzí, že doposud nebyla politická vůle současné vlády urychleně komplexně řešit financování paliativní péče a místo toho vláda zavedla před letošními volbami slevy na veřejnou dopravu, aniž by tento záměr byl podrobněji zhodnocen a připomínkován. Netvrdím, že slevy na jízdném pro studenty a seniory jsou špatným krokem, ale ptám se, zda je správné tento krok provést v takovém rozsahu bez hlubší analýzy?