Nouzový stav do 30. dubna

vloženo: 3.4.2020, 10.33
Původní plán Babišovy vlády, aby Sněmovna příští úterý prodloužila nouzový stav o dalších třicet dnů, tedy až do 11. května, se během včerejška rozplynul.
Ačkoliv i Ústřední krizový štáb včera doporučil 30 dní, většina poslaneckých frakcí zvedne ruku pro pokračování nouzového stavu pouze do konce dubna. Prodlouží se tedy jen o osmnáct dní.
Kratší termín žádá opozice a pochybnosti o potřebě dalšího měsíce podle informací Práva mají i někteří poslanci ANO a soc. dem. Ve finále se ke kratší variantě přihlásil i premiér Andrej Babiš (ANO).
„Třicátý duben je fajn, my s tím budeme souhlasit. Teď je to uprostřed měsíce, tak si to aspoň budeme všichni pamatovat,“ řekl včera v podvečer v ČT. A proč chce nouzový stav prodloužit? „Tak především proto, abychom ochránili zdraví našich občanů a abychom mohli rychle nakupovat ochranné pomůcky,“ uvedl premiér.
Předtím ohlásili podporu prodloužení do konce dubna komunisté. Jejich šéf a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip včera Právu řekl: „Poslanecký klub KSČM bude podporovat prodloužení nouzového stavu do 30. dubna.“ Dodal, že komunisté jsou „připraveni k případnému dalšímu hlasování před vypršením této lhůty“.
Filip připomněl, že většina dosavadních razantních opatření je časově omezena právě k tomuto datu. „Je třeba posoudit, jestli se omezení a kompenzace uvolní a sníží, nebo naopak bude nutné přijmout opatření přísnější a znovu jednat o změně státního rozpočtu,“ popsal stanovisko komunistů.
Hamáček: Štáb se shodl na 30 dnech
Stejný postoj dopředu avizují i ODS, piráti, lidovci a TOP 09, jejichž zástupci nově zasedli v Ústředním krizovém štábu. Právě ten se přitom podle jeho předsedy Jana Hamáčka (ČSSD) ve středu shodl na třicetidenním prodloužení.
„Shoda byla jednomyslná, respektive nikdo proti tomu nevystoupil. Beru to tak, že na té odborné úrovni je na tom shoda. Samozřejmě, na čem je shoda na úrovni odborné, nemusí být shoda na úrovni politické,“ připustil Hamáček.
„Myslím, že by bylo lepší prodloužit to rovnou o 30 dnů,“ reagoval Hamáček na Babišova slova. Je připraven žádost vlády o třicetidenní prodloužení poslancům vysvětlit. „Jsem přesvědčen, že pokud máme epidemii efektivně zvládnout, jakkoli ta čísla vypadají dobře, tak já jsem relativně opatrný,“ uvedl.
„Ze zkušeností z Asie i z Itálie nebo ze Španělska je vidět, že virus je velmi zákeřný a nedá se mu v uvozovkách věřit,“ dodal Hamáček.
Jenže zástupci opozice to viděli jinak. „Nemáme status řádných členů a nemůžeme ani zasahovat do případného hlasování,“ popsal situaci Právu senátor a někdejší policejní prezident Martin Červíček (ODS), člen Ústředního krizového štábu. Podle něj mohou pouze vzít na vědomí projednávané informace a předat je vedení svých stran.
„Nejinak tomu bylo i v tomto případě. Diskusi a závěr k prodloužení jsem vzal na vědomí,“ dodal s tím, že snahou ODS je ve Sněmovně vyvolat debatu o vyhodnocení efektivity dosavadních opatření a o plánech pro další období.
Další člen krizového štábu, poslanec a lékař Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) Právu řekl, že jeho klub bude o prodloužení nouzového stavu jednat v úterý před zahájením schůze dolní komory, ale on sám prosazuje jen čtrnáct dnů.
„Třicet dnů by přicházelo v úvahu pouze za předpokladu, že vláda jasně deklaruje, za jakých podmínek bude zmírňovat restriktivní opatření nebo bude připravena navrhnout dřívější ukončení nouzového stavu,“ zdůvodnil postoj lidovců.
Podle člena krizového štábu za TOP 09, předsedy stomatologické komory Romana Šmuclera, si zástupci opozice ve štábu vymohli, aby vláda do týdne představila jasný plán, jak se Česko dostane z krize. Na to prý vedení štábu přistoupilo a příští středu by měla vláda představit strategii, za jakých podmínek se bude režim v ČR rozvolňovat.
„Otevření řady profesí nic nebrání, například kadeřníci mohou za dodržení hygienických pravidel fungovat. Zaměstnavatelé musí plánovat, nemůžeme je dál držet v nejistotě,“ řekl Právu Šmucler.
V akci rukavice i termokamera
„Chápu právní stránku nouzového stavu, aby vláda mohla rozhodovat rychleji. Je třeba rozlišit tu právní část, s níž jsme všichni souhlasili, ale lidé musí vidět světlo na konci tunelu,“ dodal.
Podle pirátů a STAN, které ve štábu zastupuje ekonom Filip Matějka, musí vláda jasně říct, za jakých podmínek bude nouzový stav ukončen. „Přikláníme se k datu 30. dubna,“ potvrdil Právu šéf Ivan Bartoš.
Poslanci budou o prodlouže- ní v úterý hlasovat – jak řekl Právu předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) – opět v poloviční sestavě, a to tak, aby byl zachován poměrný počet hlasů.
„Našla se shoda, že nás opět bude 102,“ upřesnil Vondráček s tím, že už od středy mají všichni poslanci k dispozici zhruba dvacetistránkový dokument, v němž vláda zdůvodňuje svou žádost o prodloužení nouzového stavu. Podle něj by měla být hned u vstupu termokamera a poslanci by měli dostat rukavice. U vchodu je už delší dobu dezinfekce.
„Česká republika je nadále ve stavu nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožuje životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost,“ uvádí dokument.
Epidemiologie onemocnění Covid-19 se podle materiálu v ČR dynamicky vyvíjí, přičemž je patrné, že křivka vzestupu pozitivně diagnostikovaných osob ještě nedosáhla svého stabilního růstu.
„Za současného stavu stále existuje významné riziko, že se v populaci pohybuje velké množství nediagnostikovaných, ale nakažených osob, které by při uvolnění vládou přijatých opatření způsobily masivní šíření onemocnění, včetně významného zásahu vysoce rizikových skupin obyvatel (polymorbidní pacienti, senioři apod.),“ píše vláda. Dále popisuje veškerá opatření, která byla dosud přijata, stejně jako situaci v zahraničí. Dokument také obsahuje grafy a hodnocení dosavadních predikcí.
Zdroj: Právo | 3.4.2020 | Rubrika: Zpravodajství - st. 1,2 | Autor: (ada, nig, tin)