Vláda při uvolňování restrikcí zapomněla na církve. Duka chce kostely otvírat postupně

vloženo: 15.4.2020, 22.25
Plán uvolňování restrikcí, který po svém úterním jednání představila vláda, se nezmiňoval o náboženských akcích, jako jsou například bohoslužby. Nyní náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula zřejmě přichystá vlastní plán, jak povolit mše, bude na něm spolupracovat s kardinálem Dominikem Dukou.
Po vypuknutí koronavirové krize se ministři včetně premiéra Andreje Babiše veřejně obraceli k Bohu. Přesto to vypadá, že při uvolňování opatření na církve a náboženské akce zapomněli. V harmonogramu, který v úterý vláda představila , není o povolení bohoslužeb ani zmínka.
Sám premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer v České televizi přiznal, že na bohoslužby při rozvolňování zapomněli. A připustil to i vicepremiér a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) dnes na tiskové konferenci. „Již na Ústředním krizovém štábu jsme byli upozorněni, že tam náboženské akce nejsou uvedené, takže předpokládám, že to přinesu na vládu jako podnět z Ústředního krizového štábu,“ doplnil na dotaz Deníku N Hamáček.
Podnět vznesl člen Ústředního krizového štábu a poslanec Vít Kaňkovský (KDU-ČSL) již v úterý a dnes se to na jednání štábu řešilo. „Náměstek ministra zdravotnictví Prymula mi malinko naznačoval, že předpokládal, že se to schová do obecného nařízení, že od 8. června mohou být povoleny akce do padesáti osob. Ale víceméně si myslím, že na to zapomněli,“ řekl Kaňkovský. Prymula mu prý následně slíbil, že bude celou věc řešit a připraví plán uvolňování i pro církve.
Plán pro otevření kostelů navrhne Duka
Prymula to Deníku N potvrdil. „Musíme to ještě probrat na vládě. Od 8. června je to obecně a spadá to do kategorie společenských a kulturních akcí a dalších událostí. Ale včera jsem mluvil s panem kardinálem Dominikem Dukou a ten mi říkal, že je to pro ně poměrně pozdě. Dovedli by si představit, že by to nešlo v jedné etapě, ale rozdělilo by se to podle velikosti různých farností nebo kostelů a chodilo by tam třeba patnáct nebo pětadvacet lidí,“ vysvětlil. Rozdělení podle velikosti kostelů a počtu věřících mu prý Duka přislíbil poslat. Kabinet nyní počítá s tím, že kostely otevře až v poslední vlně. Mluvčí vlády Jana Adamcová po poradě s ministerstvem zdravotnictví Deníku N sdělila, že by náboženské akce do padesáti lidí měly být povoleny nejdříve od 8. června. To potvrzuje i vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). „Mše jsme na jednání vlády neřešili, ale bavili jsme se o tom s kolegy. Náš výklad je takový, že by se to dalo do 8. června, tam jsou kulturní a společenské akce, kde se může shlukovat až padesát lidí.
Případně kdyby byly součástí svatby, tak i víc. Je to ale až 8. června a do té doby se může řada věcí změnit,“ prohlásil. Ministerstvo kultury, pod které agenda církví spadá, Deníku N sdělilo, že se řídí stejným doporučením jako Úřad vlády. „Musíte se primárně obrátit na ministerstvo zdravotnictví, které je hlavním garantem tohoto rozvolňování. Ministr Vojtěch nám dnes uvedl, že se domnívá, že by zprovoznění kostelů mělo být až 8. června,“ popsala mluvčí resortu Michaela Lagronová.
Církve poslaly dopis
Zástupci některých církví přitom již nyní vládu žádají, aby začala zmírňovat restrikce i v náboženské oblasti. Kardinál Duka ve včerejším vysílání ČT24 řekl, že církve přednesly vlastní návrh.
„Dnes jsme se společně s představiteli dalších církví obrátili a zahájili jednání s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou a s premiérem. Odevzdali jsme určitý návrh, který bude projednáván, aby se i bohoslužebný projev obnovil, jako je tomu v jiných oborech,“ řekl.
Česká biskupská konference společně s Ekumenickou radou církví zaslala dopis, ve kterém se zavazují k hygienickým opatřením a žádají, aby vláda vzhledem k důležité roli církví umožnila konání bohoslužeb a dalších církevních akcí.
„Žádáme, aby při postupném rozvolňování restrikcí bylo umožněno konání bohoslužeb s tím, že současná krize není jen ekonomická, ale také osobní a církve mají v doprovázení lidí nenahraditelnou roli. Navrhujeme pravidla pro uvolňování, kde jasně deklarujeme, k čemu jsme schopni se zavázat. Jde o věci, jako je dodržování bezpečných odstupů v kostele, dezinfekce věřících i duchovních či vynechání některých obřadů, které by potenciálně mohly šířit nákazu,“ vysvětlil Deníku N sekretář Ekumenické rady církví Petr Jan Vinš.
Nicméně podle epidemiologa a šéfa týmu Karanténa Rastislava Maďara by se náboženské akce neměly povolovat, dokud nebudou možné i další hromadné akce. Poukázal na to, že v kostelích se shromažďuje i riziková část populace, tedy starší a nemocní lidé. Již nyní jsou podle něj mše řešené přes vzdálený přístup, což považuje za možnou cestu i do budoucna.
Zdroj: DenikN.cz | 15.4.2020 | Autor: Barbora Janáková, Prokop Vodrážka