search

KDU-ČSL: Žádáme svolání koaliční rady, ANO porušilo koaliční smlouvu

vloženo: 25.5.2016, 16.08

Tisková zpráva, 25. 5. 2016 - Sněmovna po řadě dnešních dopoledních hlasování neschválila přijetí protikuřáckého zákona. Nepodpořila ho většina poslanců hnutí ANO.

„Hnutí ANO jasně porušilo koaliční smlouvu a dalo najevo, že pohrdá prací Poslanecké sněmovny. Budeme požadovat, aby byla svolána koaliční rada. Je to pro nás zásadní věc. Toto jednání navíc není ojedinělé,“ řekl Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL.

„Poslanecký klub KDU-ČSL se vždy zasazoval o zařazování tohoto bodu na jednání sněmovny bez odkladu. Prosazovali jsme co nejpřísnější podobu zákona. Po odborných konzultacích jsme přistoupili pouze na přesně definovanou toleranci elektronických cigaret a vodních dýmek. Vládní návrh bez upozornění, dokonce bez vyjádření, v čem vidí problém, shodilo hnutí ANO. V budoucnu nehodlám čekat na další selhání tohoto hnutí v komunikaci a odmítám riskovat podobné diletantské, nepochopitelné a nefér jednání,“ řekl Jiří Mihola, předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL. Mihola dále doplnil, že hnutí ANO již dříve deklarovalo, že předlohu podpoří a koaliční partnery na změnu názoru neupozornilo. „Do poslední chvíle tento návrh nikdo nerozporoval, je to otázka na hnutí ANO. Pokud mělo s nějakými pozměňovacími návrhy problém, existovala možnost, jak je například v rámci přestávky koaličně projednat. To se nestalo. My se domníváme, že takto se v koalici prostě nepostupuje,“ řekl Vít Kaňkovský, místopředseda Výboru pro zdravotnictví. Proto KDU-ČSL požaduje svolání koaliční rady. Premiér Bohuslav Sobotka zástupce lidovců vyslyšel; jednání koaliční rady by mělo být svoláno v nejbližších dnech.

Kontakt: Petra Hrušová Tisková mluvčí KDU-ČSL Tel: 731 603 853 E: hrusova@kdu.cz