search

Poslanec Kaňkovský na Žďársku: sociální zařízení, ale i dětská psychiatrie a varna pervitinu

na-zdarsku.jpg

vloženo: 15.2.2017, 22.20

Poslanec Vít Kaňkovský absolvoval 15. února v doprovodu okresního předsedy KDU-ČSL Radka Pátka poslanecký den na Žďársku.

Začínal hned dvěma „výbušnými“ tématy na křižanovské radnici. S jejím vedením totiž diskutoval znovuzavedení zastávek rychlíků a hlavně dekontaminaci bývalé varny pervitinu. Paní starostka mu poděkovala za úsilí, které v obou věcech spolu se senátorem Františkem Bradáčem vyvíjí.

„Vedení městyse se snaží situaci s bývalou varnou řešit. Ale trochu zklamáním je pro mě přístup orgánů ochrany veřejného zdraví – tedy Krajské hygienické stanice a v určitém směru i vedení Kraje Vysočina a v neposlední řadě odboru hlavní hygieničky na ministerstvu zdravotnictví,“ shrnul poslanec rok trvající snahu městyse dosáhnout sanace objektu.

foto - Vít Kaňkovský na ŽďárskuV Křižanově následovala ještě návštěva sociálního centra Kamélie, s jejímž prostředím příchozí seznámila ředitelka Silvie Tomšíková. S poslancem diskutovali připravované transformace sociálních služeb, kapacity ubytovacích zařízení a otázku personálního zajištění dalšího provozu. „Pokud nenajdeme další motivaci pro práci lidí v sociální oblasti, můžeme se potýkat s problémem v zajištění sociálních služeb,“ podotkl Kaňkovský, který je místopředsedou sněmovního výboru pro sociální oblast i výboru pro zdravotnictví.

Dfoto - Vít Kaňkovský na Žďárskualší zastávkou byl Domov bez zámku ve Velké Bíteši, kde se k poslanci a okresnímu předsedovi připojil místostarosta města Tomáš Kučera. Odpolední program pak odstartovala návštěva Dětské psychiatrické nemocnice ve Velké Bíteši. Průvodcem byl její ředitel Robert Rodák, s nímž poslanec probral specifické postavení psychiatrie v medicíně, problematiku dalšího vzdělávání lékařů a personální vyprahlost medicínských oborů v současnosti. Ředitel Rodák se pozitivně zmiňoval o působení dvou afghánských lékařů v této nemocnici.

foto - Vít Kaňkovský na ŽďárskuNásledovala návštěva Osové Bítýšky, kde byl hlavním průvodcem dlouholetý starosta obce Josef Mach. Ze dvou domů chráněného bydlení transformovaných sociálních služeb se příchozí přesunuli na obecní úřad, kde se setkali s místostarostou, ředitelem školy a duchovními správci farnosti. „Zdejší krásná škola dosahuje velmi pěkných výsledků v rámci celého kraje v mnoha oborech činností a její součásti je i před několika lety vybudované sportovně kulturní centrum, chlouba Osové Bítýšky,“ pochválil zařízení Vít Kaňkovský.

Závěrečným bodem poslaneckého dne byla výroční členská schůze v Osové Bítýšce, při které Vít Kaňkovský i Radek Pátek přítomné seznámili s průběhem jednání o volební koalici KDU-ČSL a STAN a místním lidovcům se představil i okresní lídr sněmovních voleb, žďárský místostarosta Josef Klement.