search

Navrhované změny v posudkové lékařské službě vláda podpořila

zdravotnicky-denik.png

vloženo: 14.10.2020, 09.29

Posudkovým lékařům by mohli pomáhat s přípravou podkladů nebo návrhů posudků vysokoškolsky vzdělaní zdravotníci – nelékaři. Vláda včera podpořila novelu poslanců Jiřího Běhounka (ČSSD) a Víta Kaňkovského (KDU-ČSL), která to předpokládá. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Návrh reaguje na dlouhodobý nedostatek posudkových lékařů. Lékařská posudková služba hodnotí zdravotní stav lidí kvůli přidělení a výši invalidních důchodů nebo příspěvků na péči.

„Činnost lékařské posudkové služby se zrychlí! Do posuzování zapojíme nelékařské zdravotnické pracovníky, nastaví se zákonné lhůty na dodání podkladů a dojde také k posílení práv žadatele. Na ministerstvu práce a sociálních věcí jsme pomohli vypilovat poslanecký návrh a dnes jsme ho schválili na vládě,“ sdělila Maláčová.

„Tým odborný nelékařský zdravotnický pracovník a lékař zvládne podstatně větší objem práce a rychleji než samotný lékař,“ napsali předkladatelé v důvodové zprávě. Odhadují, že ve správě sociálního zabezpečení by mohlo pracovat 160 těchto nelékařů.

Ministerstvo financí s předlohou souhlasilo za podmínky, že nebude mít dopad na státní rozpočet. „Zásadně nesouhlasím s případným navýšením limitu počtu míst a objemu prostředků na platy v kapitole ministerstva práce a sociálních věcí, ani s případným navýšením provozních výdajů,“ napsala v připomínce ministryně Alena Schillerová (za ANO). Ministerstvo vnitra upozornilo na to, že značné ekonomické dopady může mít předpokládané zrušení současných služebních míst odborných nelékařských zdravotnických pracovníků.

Lékařská posudková služba dlouhodobě sklízí kritiku. Na její přístup a dlouhé vyřizovací lhůty si stěžují lidé se zdravotním omezením i pacientské organizace. Situaci kritizovali opakovaně také poslanci.

Zájemci o práci v posudkové službě z řad zdravotníků – nelékařů by museli absolvovat podle novely certifikovaný kurz. Na přípravě posudků by se mohli podílet jen v rozsahu své kvalifikace. Kvalitu posudků by mělo zajistit to, že každý z nich by musel posudkový lékař schválit a podepsat. V odvolacích řízeních by posudky zpracovávali výhradně lékaři.

Novela o organizaci a provádění sociálních zabezpečení by přinesla i další změny. Patří k nim zavedení elektronické komunikace mezi lékařskou posudkovou službou a poskytovateli zdravotních služeb a zakotvení práva sociální správy žádat po poskytovatelích zdravotních služeb doplnění podkladů o zdravotním stavu posuzovaných lidí. Účelnější by měla být podle předkladatelů také kontrola posuzování dočasné pracovní neschopnosti.

O předloze, jejíž účinnost autoři navrhují od ledna, rozhodne Parlament. Není ale jisté, zda Sněmovna stihne novelu projednat do konce volebního období.

Zdroj: ZdravotnickýDeník.cz | 13.10.2020 | Autor: ČTK