Nemocnice na Vysočině čelí těžkým zkouškám. Přibývá nakažených zdravotníků

vloženo: 16.10.2020, 07.40
Zatím to zvládáme. Ale nevíme, jak dlouho, hlásí nemocnice na Vysočině. Na odděleních přibývá nakažených pacientů, nemocnice odkládají plánované operace, zavírají některé ambulance,chybí také zdravotnický personál.
„V havlíčkobrodské nemocnici s platností od 12. října musí pacienti objednaní na operační výkon při nástupu k hospitalizaci doložit negativní test na COVID-19,“ informovala mluvčí nemocnice Petra Černo. Test nesmí být starší než osmačtyřicet hodin. Jak vysvětlila, pacienta objednává na test konkrétní oddělení, které bude pacienta kontaktovat s termínem odběru. To se ale netýká dětských pacientů a ambulantních očních operací, například na šedý zákal.
„Odběry probíhají od 7.00 do 8.00 v odběrovém stanu na Rozkošského ulici. Pacient může doložit i negativní test z jiného pracoviště,“ upřesnila mluvčí nemocnice.
Nemocnice v Havlíčkově Brodě má podle posledních informací pětadvacet covidových pacientů na infekčním oddělení, plicním a na interně. Nemocnice také odkládá plánované operace. Navíc od pátku 16. října omezuje nemocnice chod specializovaných ambulancí. „Objednané pacienty budeme kontaktovat telefonicky. Od pondělí pak pozastavíme plánované operace. Akutní péče o pacienty je zajištěna. Omezení péče se samozřejmě netýká akutních zákroků, nebo operací, u kterých by časová prodleva vedla ke zhoršení zdravotního stavu pacienta," zdůraznila mluvčí. Jak dodala cílem všech opatření je snaha o zvládnutí náročné situace a ochrana zdravotnického personálu, který zajišťuje každodenní péči o zvyšující se počty hospitalizovaných pacientů.
Nejméně nakažených zdravotníků je na Vysočině
Česká lékařská komora (ČLK) v pondělí zveřejnila data, podle kterých je novým koronavirem nakaženo 978 lékařů a 1862 zdravotních sester, dalších 1592 případů připadá na ostatní zdravotnický personál. Celkem se tedy počet infikovaných pracovníků mezi 3. a 10. říjnem zvýšil z 2480 na 4432.
„V současnosti je jistota, že se v nejbližších dnech bude situace dále zhoršovat. Musíme udělat vše pro to, aby zdravotnictví pod náporem pacientů s covidem-19 nezkolabovalo,“ uvedl prezident komory Milan Kubek. Nejlépe si v tomto ohledu stojí momentálně Vysočina, kde je nakažený jen každý dvacátý zdravotník (4,9 procenta). Na Vysočině je 177 lůžek pro dospělé ARO a JIP, volných je víc než 40 procent, lůžka standardní s kyslíkem 1669, volných je přes 30 procent, lůžka s plicní ventilací 81, ale nemá žádné lůžko pro pacienty napojené na mimotělní oběh.
„Nemocnice Pelhřimov od středy 14. října omezuje plánované operace na všech odděleních,“ oznámil ředitel nemocnice Michal Kozár. Na základě konzultace v rámci Covid skupiny, jejímiž členy jsou nemocnice, hygienická stanice a zřizovatel, je toto opatření prozatím plánováno na čtrnáct dní. „Akutní péče a ambulantní péče pro pacienty je zajištěna i nadále,“ zdůraznil ředitel. Důvodem tohoto opatření je zvyšující se počet hospitalizovaných pacientů s onemocněním Covid-19 včetně nutnosti vyčlenit další lůžka pro pacienty s tímto onemocním a nepříznivou epidemiologickou situaci v okrese Pelhřimov.
„Za poslední dny narostl počet hospitalizovaných Covid-19 pozitivních pacientů. Aktuálně máme celkem dvaadvacet pacientů, z toho dva hospitalizované na oddělení ARO. Situace se neustále vyvíjí. Nemocnice má ke včerejšímu dni sedmnáct zaměstnanců v nařízené izolaci a pět v karanténě a lze očekávat, že toto číslo bude navzdory přijatým opatřením narůstat,“ popsal ředitel situaci v pelhřimovské nemocnici. Jak dodal, tím, že nemocnice omezí péči u výkonů, které snesou odklad, zajistí dostatek personálu pro akutní a hospitalizované pacienty, kteří tuto péči aktuálně potřebují.
Ambulantní péči prozatím poskytuje nemocnice v plném rozsahu. „Na pracovišti urgentního příjmu naší nemocnice rovněž narůstá počet pacientů a zajištění jejich zdravotního stavu vyžaduje časově náročnější práci,“ konstatoval ředitel Kozár.
Padesát hospitalizovaných v Jihlavě
Nemocnice Jihlava hlásila naposledy padesát hospitalizovaných, z toho devět na JIP a ARO. „Aktuálně vše zvládáme,“ sdělila mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.
Ovšem i v nemocnici Jihlava přibyli pacienti s těžkým průběhem COVID-19. Infekční oddělení, které bylo pro tyto pacienty vymezené, již kapacitně nestačilo a do „červené“ zóny se přesunulo také ARO. Onemocnění se tento týden rozšířilo také mezi další dvě lůžková oddělení. Vedení nemocnice proto z preventivních důvodů přistoupilo k omezení plánované péče.
„Pro pacienty, kteří k nám míří na plánovaný zákrok, to znamená, že bude odložen. Personál bude všechny telefonicky kontaktovat. Omezení péče se samozřejmě netýká akutních zákroků, nebo operací, kde by časová prodleva vedla ke zhoršení stavu pacienta,“ uklidňuje ředitel nemocnice Lukáš Velev, a poprosil pacienty o trpělivost. Ambulantní péče se omezení zatím nedotklo.
Vzhledem k nárůstu počtu ošetřovaných pacientů s onemocněním covid-19 na urgentním příjmu nemocnice a se vzrůstajícím počtem pacientů hospitalizovaných s tímto onemocněním by si pacienti měli podle náměstka Jiřího Janů zvážit, zda jejich zdravotní stav opravdu vyžaduje návštěvu nemocnice. „Ke zvládnutí celé epidemiologicky nepříznivé situace je v této chvíli nutné pozastavit operace, které snesou odkladu a bude omezen i provoz některých specializovaných ambulancí,“ konstatoval náměstek.
„Je třeba brát situaci vážně, nešířit strach a hysterii, ale rozhodně není na místě současný stav bagatelizovat,“ vyjádřil se místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví lékař VítKaňkovský z Havlíčkova Brodu. Jak dodal, kolem koronaviru je a zřejmě ještě bude řada dohadů, stále spoustu informací, které bychom potřebovali i z odborného hlediska o chování nového koronaviru vědět. „Nevíme a ztěžuje nám to rozhodování, jak dále postupovat. Pokud se ale budeme chovat tak, že dojde k přehlcení zdravotnického systému, pak mohou zbytečně umírat lidé, a to je povinností nás všech nedopustit nebo alespoň rizika omezit,“ zdůraznil lékař.
Nedostatek sester a sanitářů v Třebíči
V nemocnici Třebíč se výrazně zvýšil počet pacientů COVID-19 pozitivních. „Celkem je v nemocnici šestačtyřicet pozitivních pacientů a devětadvacet pozitivních zaměstnanců. Z toho v Léčebně dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích je dvaatřicet pozitivních pacientů, šestnáct pozitivních zaměstnanců a jeden, u kterého bude proveden opakovaný test,“ informovala mluvčí nemocnice Jitka Mácová.
Nemocnice postupuje podle pandemického plánu. Péči o pacienty covid-19 pozitivní zajišťuje infekční a nově i plicní oddělení a Léčebna dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích. „Pacienti, jejichž stav vyžaduje kyslík či umělou plicní ventilaci, jsou umístěni na ARO,“ upřesnila Mácová. Došlo k omezování plánovaných operací na ortopedickém, urologickém, gynekologickém, ORL a očním oddělení. Ukončen byl provoz jednodenní chirurgie. K částečnému omezení provozu dochází také na rehabilitačním oddělení, kde jsou hospitalizováni necovidoví pacienti interních i chirurgických oborů.
„Máme velmi kritický nedostatek ošetřovatelského personálu – zdravotních sester a sanitářů,“ s obavami komentovala situaci ředitelka nemocnice Eva Tomášová.
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka nejde v souboji s koronavirem jen o tělesné zdraví pacientů, ale i duševní. „Představenstvo České lékařské komory se domnívá, že je nebezpečné zveřejňování informací, které bagatelizují šíření infekce covid-19, ale i informací, které úmyslně přehánějí její nebezpečí, protože tím vytvářejí u občanů pocit nejistoty a nerozhodnosti a omezují pozornost, kterou by měli občané věnovat i jiným, stejně nebezpečným onemocněním a stavům,“ konstatoval Kubek.
Kolik je nakažených zdravotníků na Vysočině
Lékaři včetně zubařů 28
sestry 131
ostatní zdravotníci 82
procento nakažených 4, 9 procenta
Nakažených na jižní Moravě
Lékaři včetně zubařů 96
sestry 198
ostatní zdravotníci 163
procento nakažených 13 procent
Zdroj: Česká lékařská komora
Zdroj: Denik.cz | 15.10.2020 | Autor: Štěpánka Saadouni, Lenka Pospíšilová, Petra Kůtová