search

Obnova lesů na Vysočině pokračuje

Kankovsky_FOTO_kampan_2020_1_(kopie_2).jpg

vloženo: 2.6.2022, 09.31

Kůrovcová kalamita v posledních letech drasticky ničí cenné krajinné bohatství Vysočiny. Tam, kde jsme po celá desetiletí projížděli či procházeli hustými lesy, potkáváme dnes rozsáhlé holiny, mnohdy až apokalyptického rozsahu. Určitě nejen pro mě je to velmi smutný pohled. 

Zároveň si ale intenzivně uvědomuji, že nad chybami, které se udály ve způsobu hospodaření v lesích v kombinaci s klimatickou změnou, nemá cenu naříkat. Naopak, naším obrovským úkolem je v co nejkratším čase poničené lesy znovu obnovit a udělat vše proto, aby se i naše děti a vnuci mohli radovat z přírodního bohatství Vysočiny, ke kterému lesy neodmyslitelně patří. Je proto radostí pozorovat, jak spousta malých vlastníků lesů vyvíjí maximální úsilí k tomu, aby se vykácené lesy co nejdříve znovu zazelenaly.

Není to vůbec lehký úkol i naše rodina se stará o několik lesních pozemků a vím, jak je těžké správně naplánovat druhově různorodý plán sadby a kolik úsilí stojí pak kvalitní sazenice sehnat a nasázet, zhotovit oplocenky atd. A sázením péče o nový les rozhodně nekončí. Ještě řadu let je třeba nový porost vyžínat, dosazovat sazenice atd.

Skláním se před všemi obyvateli našeho kraje, kteří péči o naše lesy vzali opravdu vážně a neváhají mnohdy většinu volného času obnově lesů věnovat. Patří jim za to obrovský dík a je dobře, že kromě státu podporuje obnovu lesů dlouhodobě i Kraj Vysočina. Není to ve všech krajích běžné, o to více je třeba si toho vážit.