search

Udělování invalidních důchodů provázejí nejasnosti. Nastartovat změnu má jednání zúčastněných

Někteří onkologičtí pacienti, nevidomí i lidé s roztroušenou sklerózou mají problém získat invalidní důchod. Podle lékařů i odborných center takových případů přibývá. O úskalích teď budou poprvé jednat organizace, politici i správa sociálního zabezpečení.

Třicet let podnikal. Zlom nastal, když onemocněl roztroušenou sklerózou. Loni proto Michal Janků žádal o invalidní důchod, ale marně. Po odvolání mu teď schválili první stupeň. „Člověk neví, jak na tom druhý den bude, ani není možné si plánovat program. Přišly křeče do ruky, zhoršená pohyblivost,“ popsal.

Problémy se získáním invalidního důchodu popsala i Barbora Kalachová, která má transplantovanou ledvinu. Po přezkoumání spadla z třetího stupně na první. Tím přišla o osm tisíc korun i nárok na pomůcky. „Asi si mysleli, že se můj stav může zlepšit. Můj stav se může jedině zhoršit, že ta ledvina bude přestávat fungovat,“ dodala Barbora Kalachová.  

„Každý týden se setkávám s případy lidí se zdravotním postižením, kteří jsou na hranici chudoby. Před pár měsíci brali invalidní důchod, příspěvky a v momentě, kdy dochází k přezkumu zdravotního stavu, všechny dávky se pozastavují,“ popsala předsedkyně představenstva spolku Revenium Hana Potměšilová, který pomáhá také lidem se zdravotním postižením.

Stará vyhláška

Navíc posuzování invalidity se v krajích liší. Správa sociálního zabezpečení postup dosud zdůvodňovala pokroky v medicíně. „V důsledku pokroků v medicíně a zlepšování pracovních podmínek lze naopak očekávat postupný pokles uznaných invalidit, a tím snížení výše a počtu invalidních důchodů,“ uvedla mluvčí ČSSZ Jitka Drmolová.

„Že nyní někdo profituje z léčby, neznamená, že za dva měsíce nebude daleko hůř,“ poznamenala Potměšilová.

„Problém je komunikace mezi posudkovými lékaři a klinickými, tam ta pravidla nejsou úplně dobře nastavena. Je potřeba reagovat na nové diagnózy – třeba dopady boreliózy na pohybový aparát, neurologické diagnózy,“ soudí předseda sněmovního výboru pro sociální politiku Vít Kaňkovský (KDU-ČSL). Sám se s podobnými případy setkává ve své ortopedické praxi. I proto zorganizoval jednání s vedením lékařské posudkové služby i resortem sociálních věcí.

„Já jsem jednala několikrát, i jsem přinesla vlastní kazuistiky, které jsem nasbírala v terénu. Pracovní skupina na MPSV se tím zaobírá,“ dodala místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

Invalidita se posuzuje podle prováděcí vyhlášky. Ta je ale už čtrnáct let stará. I o tom budou všechny strany jednat na začátku května.