search

KDU-ČSL: Systém pomoci handicapovaným má rezervy. Chceme to zlepšit, říká ministr Jurečka

Cílem ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) je zlepšit systém pomoci handicapovaným tak, aby jim okolní prostředí co nejvíce vyhovovalo. Nejen to zaznělo ve čtvrtek 25. května v Poslanecké sněmovně na konferenci „Jak umožnit lidem s postižením svobodně žít“. Jurečka nad konferencí převzal záštitu společně s předsedou výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Vítem Kaňkovským (KDU-ČSL). 

„Pro mě osobně se jedná o velmi emocionální téma. Sám ve svém okolí vidím, jak extrémně náročná je péče o handicapované. Rád bych, abychom se do konce roku shodli na třech legislativních úpravách, na kterých již pracujeme. Jejich cílem je, aby systém umožňoval zůstávat co nejvíce v domácím prostředí či v prostředí, které je maximálně vyhovující. Doufám, že se nám vše povede vyřešit a schválit tak, aby od konce roku 2024 bylo vše tak, jak má být,” řekl Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí a předseda strany.

Jedním ze zákonů, který chce MPSV změnit, je zákon o sociálních službách. Novela by se měla zabývat především třemi oblastmi. První z nich je kvalitní dostupnost pomoci pro handicapované. Druhá je plánování dostupnosti v krajích a větší spolupráce s nimi. Třetí je financování sociálních služeb. Cílem všech novel bude také to, aby finanční pomoc šla přímo za lidmi nebo do rodiny. Změnit by se měla dostupnost sociální práce v obcích, kde mnohdy chybí garanti služeb. 

„Sešli jsme se zde, protože chceme všem handicapovaným pomoci začlenit se. Aby i lidé s těžším postižením mohli zůstat v domácím prostředí, mohli se zapojit do pracovního i společenského života a měli všechny služby plně dostupné. Právě dostupnost služeb je totiž klíčová, ale v některých případech i vzhledem k nedostatku financí špatně dostupná,“ říká Vít Kaňkovský (KDU-ČSL), předseda sněmovního výboru pro sociální politiku, a pokračuje osobním přiznáním: „Vy, handicapovaní, máte můj obrovský obdiv, jakým způsobem se dokážete se svým handicapem prát, jakým způsobem s ním žijete a jakým způsobem vy sami děláte všechno pro to, abyste žili co nejnormálněji. To je opravdu obdivuhodné,“ dodal Kaňkovský.

Jednou z účastnic byla také Lenka Dvořáková, která trpí dětskou mozkovou obrnou a život bez asistence si neumí představit. Pravidelně jezdí na rehabilitace, bez kterých by se časem nemohla vůbec pohybovat. Co by pro ni znamenalo plánované zvýšení příspěvku na péči? „Vlastně by to pro mě nebylo ani tak více peněz, jako spíše více času. Díky dostatku času můžu být více sama sebou, a to mám nejradši,” vysvětlila Lenka Dvořáková.