search

Vít Kaňkovský (KDU-ČSL): Krize se dotýká celé EU, řešení musíme hledat společně.

Hrad_04-1400x933.jpg

vloženo: 14.10.2022, 17.45

Jednou z nejzásadnějších akcí parlamentní dimenze českého předsednictví Radě EU je Meziparlamentní konference o stabilitě, hospodářské koordinaci a správě EU, která proběhla ve dnech 10.-11. října v prostorách pražské arény O2 Universum. V české delegaci zastupovali KDU-ČSL Vít Kaňkovský jako předseda Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny a člen Hospodářského výboru Sněmovny Robert Teleky.

Zásadními tématy konference byla energetická krize v Evropě, napjatá bezpečnostní situace v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině a sociální dopady na populaci.

Navzdory různému přístupu národních vlád k řešení palčivých problémů dneška v rámci EU byly oba jednací dny plné odhodlání maximálně spolupracovat zejména při řešení energetické krize, a to jak při zajištění náhradního zdroje zemního plynu a ropy místo dodávek z Ruska, tak při hledání vyřešení současné eskalace cen, které drtí obyvatele jednotlivých států a mají až likvidační dopad na firmy.

Vít Kaňkovský, který předsedal závěrečnému bloku konference na téma Posílení ekonomické odolnosti Evropy a připravenost na budoucí krize, říká: „Prožíváme největší krizi v Evropě od 2.světové války. Ve společnosti je cítit velké obavy z budoucnosti. Je naší povinností hledat řešení pro naše občany nejen na národní úrovni, ale spojit se i s dalšími zeměmi v rámci EU i mimo ni. Sociální dopady krize se projevují ve všech státech eurozóny, Českou republiku nevyjímaje a přes veškerou snahu nedokážeme všechny problémy vyřešit sami.“

Zájem o konferenci i o diskusi v jednotlivých blocích byl nadstandardní, živě se diskutovalo i v kuloárech. Meziparlamentní konferenci o stabilitě, hospodářské koordinaci a správu EU ukázala jednoznačnou vůli zemí EU intenzivně spolupracovat na řešení současné krize v Evropě a otevřela řadu konkrétních témat, které budou dále diskutovány v rámci Evropského parlamentu i národních parlamentů. 

 

Tisková zpráva, 12.10.2022