search

Ochrana pitné vody nesmí ustoupit hlubinnému úložišti jaderného odpadu

20210924_083437-2.jpg

vloženo: 25.9.2021, 10.05

Ochrana pitné vody nesmí ustoupit hlubinnému úložišti jaderného odpadu /HÚRAO/! 

Vláda dlouhodobě ignoruje hlas obcí, v jejichž okolí stát uvažuje o vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu. Na Vysočině se to týká lokality Horka a lokality Čertům Hrádek.

Dlouhodobě komunikuji se zástupci obou uvažovaných lokalit pro vybudování HÚRAO. Za KDU-ČSL jsme prosadili do Programového prohlášení Rady Kraje Vysočina zastání obcí v procesu výběru lokality pro HÚRAO a interpeloval jsem také ministra Havlíčka v této problematice.

Nesmíříme se s tím, že vláda nedodržela slib a nepřipravila zákon o zapojení obcí do procesu výběru lokality pro HÚRAO, stejně jako odmítáme tvrdošíjné odmítání vlády uvažovat i o alternativách, jak s vyhořelým jaderným palivem nakládat. Uložit ho hluboko pod zem a vyloučit jeho případné další využití, které může další výzkum ukázat, je nerozumné.

Ve čtvrtek 23.9.2021 proběhla v Dolní Cerekvi veřejná debata, na níž kromě jiného obdržel vicepremiér Havlíček červenou kartu za svůj přístup k obcím v tzv. lokalitě Čertům Hrádek, která je se svým okolím významnou zásobárnou pitné vody až pro 1,5 mil. obyvatel.

Vít Kaňkovský