search

VOLBY 2021: Na Vysočině je rozhodnuto. Jak výsledky hodnotí volební lídři?

drbna.png

vloženo: 10.10.2021, 22.13

Kraj Vysočina již zná výsledky letošních parlamentních voleb. Nejvíce podpory od voličů dostala koalice SPOLU (28 % hlasů), druhé skončilo hnutí ANO (26,73 %) následované koalicí PirStan (13,51 %). A už je jasné, která jména náš kraj budou reprezentovat v Poslanecké sněmovně. Jak výsledky hodnotí lídři politických stran a hnutí?

Podle Víta Kaňkovského, lídra koalice Spolu na Vysočině, bude nejdůležitější zvolit v krátké době předsedu nové Poslanecké sněmovny, který má podle ústavy možnost dát třetí pokus k sestavení vlády. Soudržnost obou koalic bude podle něho důležitá k tomu, aby mohla vzniknout vláda bez hnutí ANO a SPD. Prezident Miloš Zeman už dřív oznámil, že sestavením vlády nejprve pověří ve volbách nejsilnější stranu, kterou je hnutí ANO, nikoli koalici.

„Jestliže bude mít SPOLU premiéra, tak si já za sebe dokáži představit, že by druhá koalice měla předsedu Sněmovny, myslím si, že by to bylo logické," řekl Vít Kaňkovský.

Koalice Spolu na Vysočině zvítězila ziskem 28 procent hlasů. Druhé hnutí ANO přesvědčilo 26,73 procenta voličů, třetí skončila koalice Pirátů a hnutí Stan s 13,51 procenta hlasů. Její lídryní byla na Vysočině Blanka Lednická (Piráti), nejvíc preferenčních hlasů získal Lukáš Vlček (STAN), který byl na společné kandidátní listině dvojkou. Oba se shodují na tom, že je dobře, že volební výsledek dává šanci na sestavení většinové vlády oběma koalicím.

Více: ZDE

Zdroj: Drbna.cz | 9.10.2021 | Autoka: Lenka Dvořáková