search

Rok, možná i dva bude trvat nemocnicím, než doženou operační skluz. 123 dní nemohli lékaři na sál

cesky-rozhlas.png

vloženo: 27.7.2021, 10.13

Minimálně rok zabere některým nemocnicím na Vysočině, než udělají všechny operace, které musely kvůli nouzovému stavu odložit.

V nemocnicích na Vysočině se letos v létě operuje víc než v předešlých letech. Lékaři dohánějí skluz, který nabrali během covidové pandemie, kdy měli 123 dní zákaz operovat.

Nemocnice Havlíčkův Brod

I po skončení omezení lékaři pracovali v omezeném režimu. Například v Havlíčkově Brodě museli odložit skoro tisíc zákroků. „Jsme v prázdninových měsících, kdy se běžně snažíme dát zaměstnancům dovolenou, což musíme i letos, ale snažíme se operovat mnohem více než v běžných letech,“ popisuje primář havlíčkobrodských centrálních operačních sálů Vít Kaňkovský, jak se aktuálně snaží zdravotníci dohnat zákroky, na které pacienti čekají kvůli koronavirové pandemii déle než obvykle.

„Ta situace je složitá, protože máme odložených skoro tisíc pacientů, a to nedokážeme jen tak odoperovat.“

Výměna kolene

Třeba na výměnu kolenního kloubu v havlíčkobrodské nemocnici čeká přes pět stovek pacientů. „V necovidové době operujeme většinou čtyři denně, v této době i kvůli limitaci jednotky intenzivní péče operujeme tak tři i čtyři, ale zase se odkládali pacienti a někteří se odložili i teď na jaře. To znamená, že minimálně rok bude trvat než dooperujeme ty, které jsme odložili, ale další stále přibývají, takže reálně tak dva roky, než nahradíme celé to odkládání.“

Nemocnice v Havlíčkově Brodě začala s obnovováním operativy v dubnu, když začaly klesat počty nově nakažených koronavirem. „Aktuálně i ti zdravotníci jsou unavení a potřebují si vybrat dovolenou, potřebují si odpočinou. Najeli jsme na určitý omezený režim operačních sálů, nicméně pravda je, že se snažíme dostat do nějakých čísel, která jsme zameškali kvůli měsícům výpadku,“ dodala mluvčí nemocnice Petra Černo.

Dostatek krve

Oproti jiným nemocnicím v kraji navíc v Havlíčkově Brodě s návratem plánované operativy nemusí řešit nedostatek dárců krve. „Zkrátka když potřebujeme, my ty dárce máme na telefonu, oni jsou ochotní dojet téměř okamžitě, nicméně nikdy jsme se do tak akutní situace nedostali, své zásoby máme.“

Podle Petry Černo obsahuje havlíčkobrodská dárcovská základna zhruba dva tisíce lidí a v době pandemie mohlo zařízení i díky zásobám posílat krev i do nemocnic, které byly v nouzi.

Zdroj: ČRo.cz / 27.7.2021 / autoři: Tereza Pešoutová , mik